טירות קסומות וארמונות פאר באוקראינה

 

כשאנו חושבים על טירות וארמונות עולים לנגד עינינו, בדרך כלל, מראותיהן של הטירות רדופות הרוחות של סקוטלנד, או הארמונות מלאי ההוד וההדר של חבל הלואר בצרפת. גם גרמניה ידועה בזכות הטירות והארמונות שלה ואפילו טירתו של הרוזן דרקולה בטרנסילבניה שברומניה, מציתה את הדמיון, אך כמה מאתכם חשבו אי פעם על אוקראינה כעל יעד של טיול בין ארמונות מפוארים וטירות אפופות קסם ? אז הנה הפתעה ! יש באוקראינה כמה וכמה ארמונות, טירות ומבצרים מדהימים ביופיים, שכדאי לכם מאוד לטרוח ולבקר בהם, כשאתם מטיילים במדינה, והיום נעשה היכרות קצרה עם היפים ביותר מביניהם…

למזלם הטוב של המטיילים, נמצאים רוב המבצרים, הטירות והארמונות היפים של אוקראינה באזורים היותר מתויירים של המדינה, למשל בחלקה המערבי, הסמוך לגבולות עם מולדובה, רומניה והונגריה, או בדרומה של הארץ, ליד הים השחור והסיבה הפשוטה לכך היא שכאן עברו דרכי הסחר החשובות וכאן פעלו רוב הממלכות שכבשו את אוקראינה לאורך השנים ועשו בה כבשלהן… מנסיכות רוס-קייב העתיקה, שמעט מאוד שרד ממנה, דרך הממלכות ההונגריות, הפולניות והליטאיות ועד לרוסים, לעותומאנים ולאימפריה האוסטרו-הונגרית… ארכיטקטים גרמנים, מהנדסים צרפתיים, סוחרים מגנואה ונסיכים רבי כוח והשפעה ממרכז אירופה הותירו מאחוריהם שורה של מבנים מרשימים, המשלבים שלל סגנונות ארכיטקטוניים מכל רחבי היבשת.

נתחיל מהפינה הדרום-מערבית של אוקראינה, לא רחוק מהגבול המשותף עם הונגריה ורומניה, שם ישנם ארמון וטירה יפהפיים, שמאוד כדאי לכם לראות ואלו הם טירת פאלאנוק (Palanok Castle) וארמון שנבורן, הנמצאים בסמיכות לעיר המחוז Mukachevo.

כמה מאות קילומטר מזרחה משם, ליד מפגש הגבולות של אוקראינה, עם רומניה ומולדובה, תוכלו לבקר בשני מבצרים מדהימים ביופיים, השוכנים במרחק של פחות מחצי שעה נסיעה זה מזה : מצודת חוטין (Khotyn) שעל נהר הדניסטר וטירת Kamyanets-Podilsky שעל נהר הסמוטריץ'.

לא רחוק מהמצודה, בעיר צ'רנוביץ, נמצא ארמון המגורים היפהפה של המטרופוליטים של בוקובינה ודלמטיה ואם אתם מטיילים באזור אתם פשוט חייבים לבקר גם בו.

בעיר לבוב (Lviv), שופעת האלגנטית והאווירה, נמצא ארמון Pototskyi Palace, אשר נבנה לפני כמעט 140 שנה כאחוזה לאיש האצולה הפולני-אוסטרי Alfred Józef Potocki, הלא הוא "הגראף פוטוצקי" המככב באינספור בדיחות יהודיות.

זה היה המבנה הגדול והמפואר ביותר בעיר באותם ימים ואפילו היום הוא סוחט שריקות התפעלות מתיירים, המתעניינים אם היה זה ארמון של מלך צרפתי, שכן הוא תוכנן על ידי ארכיטקט צרפתי מוביל, בסגנון ה Beaux-Arts וחזיתו המסוגננת בהחלט מזכירה את ארמונותיה היפים של צרפת.

כשעתיים נסיעה צפונה מלבוב, מתנוססת טירת לוצק (Lutsk Castle) מעל העיר העתיקה שהעניקה לה את שמה ושלהגנתה הוקמה, כבר לפני כאלף שנה. המבנה הנוכחי נבנה בשנת 1,340 בהוראתו של הנסיך הגדול של גליציה, ליובארט, ולפיכך היא נקראת גם Lubart's Castle. יחסית לעובדה שהיא קיימת כבר שבע מאות שנה, אפשר לומר שהיא במצב מצוין ושווה מאוד לבקר בה ובעיר לוצק המקיפה אותה, שבה התקיימה קהילה יהודית גדולה ותוססת, ש 1,160 מבניה נרצחו כאן, בין חומות הטירה, בזמן השואה.

בלילות הקיץ נערכים בטירה פסטיבלים של זמר ומחולות פולקלוריסטיים.

מצודת זבאראז' (Zbarazh Castle) שוכנת בליבה של העיר הנושאת את אותו שם, כ-150 ק"מ מזרחית ללבוב. היא נבנתה בימי האיחוד הפולני-ליטאי, לפני כארבע מאות שנה ונכבשה על ידי הקוזאקים של בוגדן חמלניצקי ב 1649 ועל ידי הטורקים ב 1675. המצור שהטילו הקוזאקים על הטירה ב 1649 מתואר בדרמטיות רבה בספרו של הנריק סנקביץ', "באש ובחרב".

זו טירה מרשימה למדי ובהחלט שווה לבקר בה. חסרונה היחיד הוא שהיא לא ממוקמת בסמוך לאתרי עניין אחרים.

ארמון קצ'ניבקה (Kachanivka Palace) הוקם ב 1,770 כאחוזת מגורים למצביא הרוסי הידוע,

פיוטר רומיאנצב, ששימש כמשנה לקיסרית יקטרינה הגדולה. המבנה הניאוקלאסי המרשים מזכיר במקצת את "הבית הלבן" בוושינגטון וחסרונו היחיד הוא המיקום שלו, כמאתיים ק"מ מזרחית לקייב, באזור שבו אין יותר מדי אטרקציות אחרות…

כתבות ומידע שימושי אחר :

מצודת אקרמן (Akkerman Fortress)

Akkerman Fortress smזהו המבצר הגדול ביותר באוקראינה והוא הוקם לפני כשמונה מאות שנים בידי הרפובליקה של גנואה, כדי להגן על דרכי הסחר החשובות שעברו בנקודה האסטרטגית הזו

קראו עוד

טירת פאלאנוק (Palanok Castle)

Palanok Castle smטירה מרשימה למדי, שמגדל שעון וצריחים גבוהים מתנוססים מעליה והיא בהחלט מצדיקה ביקור, הן מכיוון שההיסטוריה שלה עשירה ומעניינת והן מכיוון שהיא נמצאת במצב טוב ורוב המבנים בה שלמים, או משוקמים.

קראו עוד

טירת Kamyanets-Podilsky

טירת Kamyanets-Podilsky smטירת Kamyanets-Podilsky בת 12 המגדלים היא מסוג המקומות שגורמים למשוררים לנבור עמוק בנבכי אוצר המילים שלהם, בחיפוש נואש אחר מילות שבח שתהיינה ראויות מספיק כדי לתאר את יופייה

קראו עוד