קייב היהודית

 

ההיסטוריה של קייב שזורה בהיסטוריה של הקהילה היהודית. בזכות התורמים היהודיים הוקמו בקייב השוק הבסרבי, המכון הפוליטכני של קייב (מבנה בו נמצא נכון לעכשיו בית החולים האזורי), בית הכנסת ברחוב Shchekavytska, בתי המדרש הנמצאים ברחובות Nyzhnii Val, Yaroslavska, Mezhyhirska, ה"תלמוד-תורה" הראשון (בית ספר יהודי דתי) ברחוב Kostiantynivska ומבנים רבים נוספים אשר הבעלים הנוכחיים שלהם בכלל אינם מודעים לתכליתם המקורית.

אותם מקומות, אשר הוקמו בזכות כספם של תורמים יהודים, הפכו למעין אנדרטה לאלו שלעולם השאירו את חותמם על העיר. בקייב נולדו מנהיגיה הפוליטיים של ישראל, כגון גולדה מאיר ואפרים קציר, והיא הייתה ביתם של סופרים ומשוררים יהודים, ביניהם שלום עליכם, יצחק באבל, איליה ארנבורג ואוסיפ מנדלשטם.

ובכן, אני מזמין אתכם לסיור דמיוני בנקודות הציון היהודיות של קייב.

אני אתחיל מבית הכנסת המרכזי הנמצא ברחוב Shota Rustaveli בבית מספר 13. בית הכנסת נמצא בפינה של רחובות רועשים ופעילים ואינו בולט ממבט ראשון. בית הכנסת נבנה בשנת 1898 על ידי תעשיין הסוכר אליעזר (לזר) ברודסקי אשר כונה גם "מלך הסוכר". הממשלה הסובייטית עיקלה את המבנה בשנת 1926 ורק בשנת 1997 המבנה הוחזר לקהילה היהודית בקייב.

 

sinagogue shota rustawelli str

 

באותם זמנים השלטון לא אפשר ליהודי קייב לבנות מבנים אשר ישמשו עבור שמירת הדת והמסורת. הם יכלו רק להשתמש רק במבנים קיימים ולהתאים אותם. אין דרישות מיוחדות לארכיטקטורה של בית כנסת, למעט הצורך שיפנה לכיוון ירושלים. על מנת לקבל אישור לפרויקט, האדריכל גיאורגיי שלייפר תכנן את המבנה כך שצד אחד נראה כמו בניין מגורים, והציג את צד זה של הבניין בתור חזית המבנה. בזכות התרמית הזאת הפרויקט אושר ללא עיכובים.

לא רחוק מבית הכנסת נמצאת אנדרטה לזכר הסופר היהודי שלום עליכם, אשר הפך לאחד ממייסדי ספרות היידיש בכלל וספרי ילדים בפרט.

 

shalom alehem monument kiev

 

במרחק שני מבנים מבית הכנסת המרכזי, נמצא בית כנסת נוסף אשר מכונה גם בית כנסת "הסוחרים". מהשם אפשר להבין כי הוא נבנה בעזרת כספיהם של סוחרים יהודים. לבית הכנסת המרכזי הלכו הסוחרים העשירים יותר, אלו מהגילדה הראשונה, ולבית הכנסת הסמוך, הסוחרים הפשוטים, מהגילדה השניה. כעת במבנה נמצא בית הקולנוע Kinopanorama, אך הקהילה היהודית פועלת על מנת להחזיר אליה את המבנה.

בית כנסת הסוחרים נבנה בשנת 1895, נסגר ונפתח מספר פעמים לצורך עבודות שיפוץ, ובמשך 50 שנה, החל משנת 1945 ,היה בית הכנסת הפעיל היחיד בקייב.

אחד הרחובות הפופלריים בקרב הקהילה היהודית היה רחוב Yaroslavska. הרחוב נסלל לאחר השריפה של שנת 1811. הרחוב קרוי על שם יארוסלב הנבון, אולם בשנת 1920 שם הרחוב שונה ל"מוכר ספרים" לתקופה קצרה. הפופולריות של הרחוב הגיעה מקרבתו למרכז העיר, ולכן לא מפתיע שהרבה יהודים החליטו לגור בו. כמעט חצי מהמבנים ברחוב היו בבעלותם של יהודים (24 בתים מתוך 60) ולצד הכנסיה האורתודוקסית הוקמו באותו הרחוב בתי מדרש.

בשנת 1866 בית המדרש היה בשטחה של אחוזה אשר הייתה שייכת לאשתו של עורך הדין גנאושב.בשנות ה-80 של המאה ה-19, הקהילה היהודית שכרה את הקומה השניה בשני בניינים בשטח האחוזה. שם היו בתי המדרש שונים אשר פעלו עד שנת 1929.

למשך תקופה מסיימת בתי מדרש היו בבית מספר 35, פינת הרחוב Yaroslavska ו-Voloska, בבית אשר נבנה בערך בשנת 1870 על ידי אברהם שמולביץ' קודריאנסקיי. החל מ-1897 בית מדרש נמצא גם בבית מספר 17, בפינת רחוב Kostiantynivska. הבעלים של המקום, הסוחר א.טרשצ'נקו בנה קומה שניה אשר כללה שני אולמות גדולים עם גלריות בסגנון הרנסס. השלטונות נתנו לו אישור לבנית "בית ספר יהודי לתפילה". המבנה המשיך לשמש כבית מדרש ובשנת 1899 קנה את המקום הסוחר היהודי יעקב קפלר. גם אחרי המהפכה פעלו במבנה בתי מדרש של קהילות יהודיות שונות. בית המדרש בבית מספר 17 היה סגור רק במחצית השניה של שנות ה-30 של המאה ה-20. בית מדרש נוסף פעל החל משנת 1908 בבית המחסה של משפחת הלפרין במבנה מספר 56. היה מדובר על מבנה חד קומתי אשר בראשו היה ציור של מגן דוד. בית המדרש פעל עד שנת 1920.

ברחוב היו מוסדות יהודיים רבים. בבית מספר 55 היה מקווה, בבית מספר 19 – חנות ספרים יהודיים של יעקב גרשביץ' שפטל, בבית מספר 35 – מאפיה יהודית של חנדרוס, במספר 40 – גן ילדים יהודי, במספר 17 – בית המלון "ציון" ובפינה של הרחובות Yaroslavska ו-Mezhyhirska חנות הנקניקים של גולדברג.

ברחוב היו שני בנקים ובית חולים אך רוב בתי העסק עסקו במלאכה ומסחר. היו בו מפעל הלבנים של זייצב (בית מספר 27)מפעל הפרקט של בוחובסקיי (בית מספר 52)מפעל הקופסאות והתיקים של צ'רשין (בית מספר 11)מפעל לכריכת ספרים של לבוב (בית מספר 41). ברחוב היו 4 בתי מרקחת, 2 חנויות מלאכה של גולדשטיין (בבית מספר 9) ושל ציפניוק (בבית מספר 12), 2 בתי מלאכה להכנת שקים וברזנטים, אחד של שרייבר (בית מספר 15) והשני של חייטה (בית מספר 48), 8 סנדלריות, 5 חייטים לבגדי נשים ו-4 לגברים, כובען, יצרן מצבות, 9 מסגריות, נגריה אחת 2 מפעלי סוכר וחנות לכלי שייט. ברחוב היו מספר בתי דירות להשכרה של פרודייביץ' (בית מספר 19), צייטלין (בית מספר 21) וברודסקיי (בית מספר 55).

ברחוב Yaroslavska  חיו 21 סוחרים אשר היו שייכים לגילדה מהדרג הראשון ועוד 4 סוחרים מהגילדה השניה. רובם עסקו בייצור עץ וקמח וחלקם בברזל, עור, ומצרכים. רוב הסוחרים היו יהודים. בנוסף, חיו ברחוב 3 מלווים בריבית, 5 רופאים ופרמדיק אחד (כולם יהודים), בבית מספר 10, בו גרה משפחת הרופאים שטורמן, ארגנו את משמרות הלילה של הרופאים בקייב. אנשי המלאכה היהודים עסקו במגוון מקצועות, והיהודים הזקנים מצאו מקלט בבית המחסה בבית מספר 56. בתחילת המאה ה-20, תעשיין הסוכר והפילנטרופ המפורסם משה הלפרין ואשתו סופיה קנו חלקה ברחוב. בשני המבנים אשר היו בחלקה הם הקימו בית מחסה אשר החלה לפעול ב-1906. כמו כן, הוא בנה בחלקה בית מדרש חד קומתי. בית המדרש נהרס בשנת 1920 בזמן מלחמת האזרחים ובית המחסה נסגר.

כיום כבר נהרסו בתים ישנים רבים ברחוב Yaroslavska– חלקם בזמן בניית הרכבת התחתית, במקום אחרים נבנו בניינים מודרניים. נשאר מעט מאוד שיזכיר לנו על הקהילה היהודית שחיה פה במאה ה-20.

במרכז קייב, ברחוב Bankova בבית מספר 10, יש מבנה מוזר שגורם לכל מי שעובר לידו לעצור ולהסתכל. זהו הבית המפורסם עם הכימרות של האדריכל היהודי פולני גורודצקיי. כבר יותר ממאה שנים המקום נחשב לאחת מנקודות הציון האדריכליות בקייב. וכמו כל דבר מוזר, סובבים את הבית סיפורים ואגדות. לדוגמה, כל תושב קייב, על אחת כמה וכמה אחד שמתעניין בהיסטוריה של העיר, יוכל לספר את האגדה לפיה בתו של האדריכל גורודצקיי טבעה בים התיכון וכי הבית המשונה נבנה לזכרה.

 

himera house

 

באותו הרחוב נמצאת האחוזה של תעשיין הסוכר שמחי ליברמן (אשר עכשיו משמש את אחוות הסופרים). בניה של אחוזות אלו, אשר התנשאו לגובה של 2-3 קומות, השפיעה רבות על התפחותה של קייב. בזכות מבנים אלו אשר היו מוקפים בדשא, גנים וסמטאות שקטות, קייב התפרסמה כאחת הערים היפות והנעימות באירופה. כמובן שליד האחוזות נבנו גם בתי דירות רבי קומות, אך לא משנה כמה כשרוניים היו האדריכלים שלהם, קייב לא יכולה להתקיים בלי הגדרות המעוצבים, העצים הישנים והצלליות המסתוריות של האחוזות. תושבי העיר הסתקרנו מאוד מהתקרה הנפתחת באחוזה של ליברמן, אשר בחג סוכות היה ישן עם משפחתו תחת כיפת השמיים.

 

liberman house

 

מבנה נוסף אשר נבנה בכספו של תעשיין הסוכר אלעזר ברודסקיי – השוק הבסרבי, המכונה בסרבקה – שוק מקורה גדול אשר נמצא במרכז קייב בכיכר הבסרבית.

סמוך למרכז העיר ההיסטורי, על גבעת דנפרובסק עם נוף אל לאוורת קייב-פצ'רסק ונהר דנייפר נמצא פסל ברונזה, אשר מהווה "חג לרוחניות ושלום על האדמה". על כנת גרניט מעל הכדור, ממוסגר על ידי תבליטים של קתדרלות וכנסיות קייב, מעופפת יונה – סמל השלום. את הפסל יצר פרנק מייסלר, פסל יהודי מפורסם. אחד הפרטים המעניינים לגבי הפסל, הוא שהכדור מסתובב, וכל אחד שרוצה יכול להרגיש מה זה אומר "להחזיק את העולם בידיו".

חוץ מהאדריכלות היהודית, בעיר הפכה להיות שגורה המילה "צימעס". במקור, מדובר על מאכל יהודי אשר עשוי מגזר, חזרת וחרוסת. אך כבר הרבה זמן המילה משמשת בשביל לייצג משהו טוב.

 

babiy yar kiev

 

כשמדברים על יהדות קייב אי אפשר שלא להזכיר את שואת העם היהודי והמקום המפחיד ביותר בקייב – באבי יאר, בו, בסוף ספטמבר 1941 נורו 33,771 אנשים, כמעט כולם חלק מהקהילה היהודית של קייב.

כתבות ומידע שימושי אחר :

חיי לילה בקייב

night life kiev 5 smחיי לילה תוססת, בארים אופנתיים, מועדוני לילה נוצצים ומסעדות נהדרות – כל זה יש בקייב והרבה ! לאן יוצאים בקייב ?- התשובה בכתבה ! טיפים שימושיים והמלצות למקומות

קראו עוד

פלנטריום של קייב

Київський планетарій in kiev smאחד מהפלנטריומים הגדולים באירופה והביקור בו מעניק חוויה מיוחדת לכל המשפחה. תוכלו לצפות כאן במגוון של סרטים איכותיים ומרתקים, שמחישו לכם איך נוצרה הגלקסיה שלנו..

קראו עוד

פארק המים Terminal Water Park

Terminal Water Par kiev smיש כאן מגלשות מים מגניבות, בריכות גלים, שייט על מתנפחים ועוד שעשועים כאלה ואחרים, ולטובת המבוגרים – סאונות (סאונה פינית יבשה, חמאם טורקי, מרחץ רומי ועוד) ובר בתוך המים

קראו עוד

מרכזי קניות בקייב

globus shopping center kiev smמרכזי קניות בקייב.רשימה מלאה ומפה אינטראקטיבי של מרבית מרכזי קניות בקייב. קניות בקייב- זה חלק בלתי נפרד מחווית חופש וטיול. מחירים משתלמים במיוחד !

קראו עוד

הקרקס הלאומי של אוקראינה בקייב

National Circus of Ukraine in Kiev smיש כאן שלל הופעות קרקס ברמה בינלאומית גבוהה,הכוללות פעלולים מסמרי שיער,הליכה על חבל וטרפז, שעשועי ליצנים ומופעים בהשתתפות חיות מסוכנות, כמו קרוקודילים וטיגריסים

קראו עוד

הפוניקולאר של קייב

Kiev Funicular smהפוניקולאר של קייב מזכיר את הכרמלית שיש לנו בחיפה, רק שכאן הוא לא נמצא מתחת לאדמה, אלא מעליה, מה שמאפשר ליהנות מהנוף הנשקף לאורך העלייה והירידה…

קראו עוד