מסלול יהודי בלבוב, אתרים והיסטוריה

 

בקצה המערבי הרחוק של אוקראינה, כחמישים ק"מ מהגבול הפולני, שוכנת לבוב (באוקראינית Lviv): עיר אלגנטית ותרבותית, עם כנסיות מפוארות, חשמליות מקרקשות ובתי קפה קטנים ואינטימיים,המדיפה חן וקסם של ימים עברו ומצדיקה, ללא עוררין, את הכבוד שהעניק ארגון אונ"סקו למרכז העתיק שלה, כאשר הכריז עליו כאתר מורשת עולמית.

לבוב, שניצבה על צומת דרכים חשוב, עברה כמה וכמה ידיים במהלך ההיסטוריה הסוערת ורבת התהפוכות שלה ונשלטה על ידי מדינות שונות, אשר השאירו את חותמן עליה והפכו אותה לעיר רב-תרבותית,שסגנונות ארכיטקטוניים שונים מפארים את רחובותיה. העיר, שהיוותה חלק מפולין לאורך תקופות ארוכות בהיסטוריה, נוסדה במאה ה-13 במסגרת הדוכסות של גליציה-ווהלין, ואף הייתה הבירה של גליציה המזרחית במשך שנים רבות. לאחר החלוקה הראשונה של פולין, לפני כ-250 שנה, עבר חלק זה של גליציה לידיה של האימפריה האוסטרית ולבוב, או בשמה הגרמני "לֶמְבֶּרְג", הפכה לבירתה של גליציה האוסטרית. מאוחר יותר נשלטה העיר לסירוגין גם על ידי גרמניה הנאצית וגם על ידי ברית המועצות, אך למרות המלחמות והכיבושים שעברו עליה, היא נותרה כמעט ללא פגע ורוב בנייני הפאר ההיסטוריים שלה עדיין ניצבים במלוא הדרם…

למרבה הצער, אי אפשר להגיד את אותו הדבר על תושביה של העיר : בשנות השלושים, ערב מלחמת העולם ה-II, מנתה הקהילה היהודית של לבוב כמאה ועשרים אלף נפש, אשר היוו כשליש מכלל תושבי העיר, ורובם נרצחו בשואה. גם כמה וכמה ממבני הדת והקהילה היהודיים נחרבו על ידי הצורר הנאצי.

דברי ימיה של הקהילה היהודית המפוארת של לבוב עתיקים לפחות כמו העיר עצמה ולמרות שיש יסוד סביר להניח כי התיישבות של יהודים באזור החלה כבר לפני יותר מאלף שנים, הרי שעדויות על קיומה של קהילה יהודית בעיר לבוב עצמה מתחילות בערך באותה תקופה שבה החלה העיר לפרוח, סביב שנת 1250. יהודי לבוב התיישבו בשני רבעים : אחד בתוך החומות ואחד בעיר שמחוץ לחומות, והם השתלבו בחיי העיר ותרמו לה במגוון אופנים, כולל מסחר ומלאכה וכמובן תרבות ואמנות.בלבוב התקיימה גם אחת מהקהילות הגדולות של יהודים קראים.

במאות האחרונות גדלה והתעצמה הקהילה היהודית בלבוב והעיר הפכה לאחד מהמרכזים הבולטים של תנועת ההשכלה היהודית במרכז אירופה. אחד מהתאטראות האידיים הגדולים והידועים בעולם פעל בלבוב במאה ה-19 וה-20 ובין בניה של הקהילה ניתן למנות סופרים, משוררים ואנשי רוח, ולצדם רבנים, פוסקים וגדולים בתורה כמו המהר"ם מלובלין, הרב יהושוע העשיל, הרב אברהם רפפורט והרב צבי הירש אשכנזי.

כיום מונה אוכלוסיית לבוב כמעט 800,000 איש והיא העיר הראשית של מערב אוקראינה.

זהו גם אחד מהמרכזים הבולטים של הלאומיות האוקראינית הנלהבת, שאחד מביטוייה הפחות נעימים היא האנטישמיות,אשר רווחה מאוד בעיר לאורך ההיסטוריה ועדיין מפעמת בקרב חלק מאנשיה גם כיום, אם כי ללא שום השוואה לימים עברו.ולמרות הנטייה לכיוון דת ולאומנות, שוררת בלבובאווירה נעימה, משוחררת וכמעט קלת דעת, עם הרבה סטודנטים צעירים וסצנת תרבות וחיי לילה תוססת, וכדאי מאוד לבקר בה.

באופן די טבעי, נמצאת לבוב בדרכה להיהפך לעיר התיירות מספר אחד באוקראינה וכיום יש בה מלונות ופסיליטיז טובים יותר מאשר במרבית חלקי המדינה האחרים, אם כי המחירים עדיין נמוכים יותר מאשר בקייב, או אודסה וזהו, לפיכך, הזמן הנכון ביותר לטייל בה ולגלות אותה, לפני שההמונים מסתערים עליה והופכים אותה ליעד יקר וצפוף…

מה לראות בלבוב

 

המרכז ההיסטורי העתיק של לבוב הוא, כמובן, החלק המעניין והיפה ביותר של העיר. אזור זה, שהוכרז כאתר מורשת עולמית של או"נסקו, היה מוקף בחומה בימי קדם ורחובותיו הצרים ספוגים באותו "קסם מרכז אירופאי" שהיה לפראג לפני שהיא נכבשה על ידי מיליוני תיירים מכל העולם והפכה לקרקס קקופוני של חנויות מזכרות זולות ורחובות חנוקים מרוב מטיילים…

כאן נוכל לשוטט להנאתנו בין סמטאות מרוצפות אבן,שלאורכן נמצאים בתי קפה קטנים ואינטימיים, בסגנון וינאי, המדיפים ניחוחות משכרים של פולי קפה קלויים, ולהתפעל ממבנים יפהפיים ומעוטרים הבנויים בסגנונות ארכיטקטוניים שונים: מבארוק ורנסאנס, עד בל-אפוק וארט-נובו…

"הלב" של העיר העתיקה הוא כיכר השוק (Rynok Square) ובית העירייה המרהיב הניצב עליה, ומכאן יוצאים רחובות צרים וציוריים לכל עבר, כולל לרובע היהודי העתיק, הנמצא כמה דקות הליכה מכאן, דרך רחוב Ruska.

ממש בסמוך לכיכר השוק נמצאת הקתדרלה הלטינית המרהיבה של לביב (Lviv Latin Cathedral). גם בית האופרה היפהפה של לבוב, עם הפיאצה והמזרקה המרהיבה שבחזיתו, הוא אתר חובה, וגם הוא נמצא במרחק הליכה של כמה דקות מכיכר השוק.

מחוץ למרכז העיר נמצאת עוד קתדרלה יפה , המצדיקה ביקור, היא קתדרלת סנט ג'ורג' (St. George's Cathedral)הבנוייה בסגנון של בארוק-רוקוקו, ובמרחק של כמה דקות נסיעה מהעיר שוכן בית הקברות ההיסטורי הציורי Lychakivsky Cemetery.

אתרים יהודיים בלבוב

לבוב, שהייתה פעם בית לקהילה השלישית בגודלה בפולין, מהווה כיום אכסניה לקהילה קטנה בת כאלפיים איש, הניצבת בצילן של קהילות גדולות יותר, כמו אלו של קרקוב ובודפשט, אך בשנים האחרונות משתדלת העירייה לשחזר ולשקם את עברה היהודי המפואר של העיר והתיירים היהודים, הן מישראל והן מהעולם, מתחילים לגלות אותה לאט, לאט…

חלק ממבניה היהודיים של לבוב נהרסו, כאמור, במלחמת העולם ה-II  אך בשנים האחרונות נעשים מאמצי שימור ושיחזור וכמה מהשרידים מימי הזוהר של יהדות לבוב, עוטים מחדש את תפארתם…

The Space of Synagogues

 

בפינת הרחובות Ruska ו Fedorova ניתן להבחין בשרידיו של שער הכניסה לאזור היהודי ששכן בתוך חלקה מוקף החומה של העיר (כל מה שנשאר זה חלק מהתמוכות של השער ההיסטורי).

מ Fedorova פונים שמאלה ל Staroyevreyska, הלא הוא "הרחוב היהודי הישן". כיכר קטנטנה בפינת הרחובות ובה כמה בתי קפה, ניצבת במקום שבו הייתה הבאר ממנה שאבו תושביו היהודים של הרובע מים חיים. כמה צעדים לאורכו של רחוב Staroyevreyska הצר יביאו אתכם אל שרידיו של בית הכנסת "שושנת הזהב" (או "טורי זהב"), הוא בית הכנסת הגדול של לבוב, שנבנה ב 1595 ונחשב לאחד מבתי הכנסת היפים והעתיקים באוקראינה, עד שנשרף בידי הנאצים ב 1943. יש כאן גם גינת הנצחה קטנה, אך מרשימה.

 

lviv synagogues plate

 

עוברים את שרידי בית הכנסת ופונים שמאלה לרחוב Arsenalna הקטן, הצמוד לחומה של מאגר הנשק הקדום של העיר. הבית הראשון משמאל (Arsenalna 3) שימש כמרכז קהילתי ובית חינוך לנשים ואילו בבניין מס' 7 היה מקווה.

מכאן ניתן להיכנס למוזיאון הנשק (Museum-Arsenal), הממוקם בתוך הנשקייה ההיסטורית של העיר, שנבנתה ב 1554 בצמוד לחומה ובו ניתן לראות שלל מוצגים היסטוריים מעניינים, כולל שריוני אבירים ותותחים עתיקים.

אם נחזור מעט על עקבינו, לאורך רחוב Staroyevreyska ונחלוף על פני הכיכר הקטנטנה שבה הייתה הבאר, נגיע למוזיאון היהודי הזעיר (במס' 36), המהווה חלק ממוזיאון הדתות של לבוב.

המבנה הישן של בית הכנסת של יעקב גלנזר (Jakob Glanzer Shul), שנבנה ב 1841 בידי אחד מהסוחרים האמידים של העיר, עומד בעליבות מה על פינת הרחובות Vuhilna Street וכיכר Svyatoho Teodora Square לא רחוק מהמרכז, אך אינני בטוח ששווה להתאמץ ולהגיע אליו.

במרחק שעה נסיעה מלבוב שוכנת העיירה הקטנה "בלז" (Belz) שממנה צמחה חסידות בעלז הידועה ועד היום ניתן לראות שם שרידים של הקהילה היהודית ואף קברי צדיקים.

כתבות ומידע שימושי אחר :

חיי לילה בקייב

night life kiev 5 smחיי לילה תוססת, בארים אופנתיים, מועדוני לילה נוצצים ומסעדות נהדרות – כל זה יש בקייב והרבה ! לאן יוצאים בקייב ?- התשובה בכתבה ! טיפים שימושיים והמלצות למקומות

קראו עוד

מסלול יהודי בלבוב

roza caffe smלבוב, שהייתה פעם בית לקהילה השלישית בגודלה בפולין, מהווה כיום אכסניה לקהילה קטנה בת כאלפיים איש, הניצבת בצילן של קהילות גדולות יותר, כמו אלו של קרקוב ובודפשט, אך בשנים האחרונות משתדלת העירייה לשחזר ולשקם את עברה היהודי המפואר של העיר והתיירים היהודים, הן מישראל והן מהעולם, מתחילים לגלות אותה לאט, לאט…

קראו עוד

אתרי נופש וספא באוקראינה

ua spaאוקראינה היא יעד מצוין לתיירות מרפא. שניתן למצוא בה את כמה מהמעיינות הטרמאליים הטובים באירופה. שניתן לשלב את הנופש עם טיול בערים יפהפיות . מבחר אתרי נופש ומרפא

קראו עוד